Топъл или студен компрес помага при травма

Да получите вид мускулна травма - било то по време на спортна активност, или просто докато извършвате движение, е често срещан проблем. В тези ситуации първото нещо, за което се сещаме, е да направим компрес. Тук възниква вечния въпрос - с охлаждащ или топлинен ефект да бъде той?

Златното лекарско правило гласи, че използването на горещ компрес се налага при  хронична мускулна болка и скованост, а прилагането на студен важи в случаите на възпаление и подуване.

Как действа топлинната терапия на травми?

Чрез използването на топъл компрес върху наранено място се  насърчава притока на кръв, който овладява  болката и дискомфорта. Успоредно с това се увеличава гъвкавостта на мускулите.

Най-разпространените  видове топли компреси са топъл душ, топли подложки, сауна  и дори бутилки с топла вода. Въпреки че топлинната терапия е добър метод за облекчаване на болката, тя не трябва да се използва на места, където увреденото място е възпалено или има отворени рани.

Как действа студения компрес?

Студената терапия, или т.нар криотерапия, понижава притока на кръв към увредената област, като по този вачин намалява възпалението, подуването и риска от увреждане на тъканите. Студеният компрес охлажда нервите и действа като локална анестезия. Криотерапията дава най-добър ефект до 48 часа след травма. Лекува подута и възпалена тъкан, стави и мускули. При приложението на този вид компрес е важно да се знае, че не бива ледът да се поставя директно върху раната, а да бъде обвит в мека памучна кърпа.

Приложението на тези видове компреси изисква лекарска консултация, особено при състояния на бременност, диабет и сърдечно-съдови заболявания.