Здравината на костите започва да се формира още в ембрионалния период. При раждането бебето няма напълно оформени стави и костите са предимно с хрущялна структура. Няма спор, че природата го е измислила,тъй като процесът на раждане е свързан с преминаване през родовия канал, където за да се появи бебето на бял свят е необходимо да премине без риск за себе си и майката. Важно е да се знае, че по време на бременността майката не трябва да приема повече от препоръчителната доза витамини и калций.
Установене е, че дори в утробата на майката къдете бебето е защитено, все пак съществува риск от нарушения в развитието на ставите- луксация или дисплазия.
Какво представляват по своята същност тези състояния?
Луксация – измъкване на главата на бедрената кост извън тазовата ямка. Дисплазия – недоразвита ямка на таза. Фокусираме вниманието върху тазобедрената става, защото тя претърпява най-голямо развитие и носи основната тежест на тялото.Ако луксацията и дисплазията не бъдат лекувани навреме, в по-късна възраст може да се развие коксартроза.
Съвсем логично е и да представим основните фактори, които могат да породят тези състояния.
Сред основните рискове за вродена луксация и дисплазия са:
- Седалищно разположено дете;
- Многоплодна бременност;
- Едър плод;
- Фамилна обремененост;
А в категорията рискове за придобита луксация и дисплазия се нареждат основно:
- Трудно раждане;
- Повиване на детето след раждането;
- Грешно носене на бебето;
- Оттласкване на детето с крачета;
Важно е да се знае, че още още до първия месец след раждането, бебето задължително трябва да бъде прегледано и снимано ехографски за луксация и дисплазия. Единствено тази ранна диагностика може да установи дали бебето е развило тези състояния.
За повече информация, може да се обърнете към специалистите на МБАЛ ‘’Скин Системс’’.